اگر شما هم نگران رسیدگی به گیاهان آپارتمانی، نور کم یا کمبود جا هستید یا تجربه کافی برای پرورش گیاهان را ندارید، اصلا نگران نباشید؛ در این مقاله گروهی از گیاهان را معرفی خواهیم کرد که در برابر عوامل نامساعد محیطی مقاوم هستند و برای نگهداری از آنها لازم نیست زمان زیادی را صرف کنید و افراد مبتدی در پرورش و نگهداری گیاهان نیز به راحتی می توانند از آنها نگهداری کنند. این گروه از گیاهان، گیاهان آپارتمانی مقاوم نام دارند.

چرا به گیاهان آپارتمانی مقاوم روی آورده ایم؟

  • از آنجا که نور یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری گیاهان است، با تبدیل شدن خانه های ویلایی به آپارتمان، فراهم کردن شرایط نوری مناسب برای گیاهان به یکی از مشکلات نگهداری گل و گیاهان آپارتمانی تبدیل شده است.
  • علاوه بر مشکلاتی که برای فراهم کردن عوامل محیطی نگهداری گل و گیاه وجود دارد، مشکل دیگری نیز وجود دارد که آن نداشتنفرصت کافی برای رسیدگی به گیاهان است. در دنیای پرمشغله و صنعتی امروز کمتر کسی پیدا می شود که هر روز بتواند مقداری از زمان خود را به مراقبت و نگهداری گل و گیاه اختصاص بدهد. برای همه ی علاقه مندان نگهداری از گل و گیاه این اتفاق افتاده است که با غافل شدن از گیاهشان، شاهد پژمردگی آن شده باشند. وجود این مشکلات باعث شده تا حتی کسانی که شیفته گل و گیاه هستند قید نگهداری این موجودات زیبا و دلنشین را بزنند.
  • گروهی از افراد هم هستند کهتجربه کافی برای نگهداری از گل و گیاه ندارند و نمی توانند نیاز های گیاه خود را تامین کنند و در آخر با نگهداری نادرست باعث نابودی گیاه خود می شوند.

آشنایی با گیاهان آپارتمانی مقاوم

نیازهای اصلی گیاهان، نور، دما و آب است. بر این اساس گیاهان مقاوم به 3 دسته زیر تقسیم می شوند:

الف : گیاهان مقاوم به نور کم (سایه دوست )

ب : گل مقاوم به کم آبی

پ : گل های مقاوم به سرما و گرما

گیاهان آپارتمانی مقاوم از جمله عناصر تزیینی و طبیعی مهمی هستند که ما ایرانی ها علاقه زیادی به حضور همیشگی آنها در منزل مان داریم. حتی آنهایی هم که از این موجودات دوست داشتنی و فرح بخش در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده نمی کنند، به زیبایی و تاثیر گذاری زیاد آنها در جسم و روح انسان واقف هستند.

علاوه بر این، گیاهان برای تصفیه هوا هم بسیار مفید هستند. مطمئناً حضور گل و گیاه در کنار شما می‌تواند محیط اطراف شما را دوست داشتنی و زیباترکند. همچنین می‌توانید از آنها به عنوان یک هدیه بسیار باارزش برای مناسبت‌های مختلف استفاده کنید.

الف : گلهای آپارتمانی سایه دوست مقاوم

نقاطی از خانه وجود دارند که نور کمتری به آن نقاط تابیده می‌شود و یا احتمالا منزل شما دارای نور کمی برای نگهداری گیاهان خانگی باشد. از طرفی ما تصمیم داریم تا در آن قسمت از خانه یک گیاه قرار دهیم. حال چاره چیست؟

کم بودن نور آفتاب یا همان نور طبیعی را می توان با بعضی از لامپ های مناسب برای گلدان جبران کرد. ولی بیشتر گیاهان با نور طبیعی خورشید شرایط رشد برای آن ها فراهم می شود. در این مواقع باید از گیاهان آپارتمانی سایه دوست یا مقاوم به نور کم استفاده کنیم که نیاز به نور خورشید ندارند و می توانید در اتاق ها و قسمت هایی از خانه که در معرض آفتاب قرار ندارند از آنها استفاده کنید.

ب) گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما و گرما

تغییر فصل و نوسان دمایی علاوه بر اینکه زندگی ما انسان ها را دچار تحول می کند، بر زندگی گیاهان نیز که از موجودات زنده به شمار می روند تاثیر می گذارد. از آنجایی که دما یکی از فاکتورهای مهم در زندگی سالم گیاهی محسوب می شود، با سرد شدن و کاهش دما باید مراقب نیازهای گیاهان بود و تا حد امکان از سرمازدگی گیاهان جلوگیری کرد. با وجود آنکه انسان تا حد ممکن محل زندگی خود را گرم می کند و آن را در شرایط معتدل نگه می دارد، ولی سرما همچنان وارد خانه می شود.

پ) گیاهان مقاوم به بی آبی و خشکی

یکی از نگرانی های شما هنگام سفر رفتن یا عدم حضور در خانه، گیاهان شما هستند. ترس پژمرده شدن در مدت کوتاه، شما را از تنها گذاشتن گیاهان در خانه باز می دارد. نگهداری گل های مقاوم به بی آبی به شما کمک می کند تا در سفرهای زیر دو هفته نگران گیاهان مقاوم خود نباشید. برخی گیاهان مثل زاموفیلیا در برگ های خود آب ذخیره می کنند و در مواقع کم آبی و بی آبی شادابی و طراوات خود را حفظ می کنند.

نام 17 گیاه مقاوم

در ادامه این مقاله از گل فروشی گل ندا قصد داریم به معرفی 17 گیاه آپارتمانی مقاوم بپردازیم که در طیف گسترده‌ای از دمای محیط زندگی انسان می توانند زندگی کنند.

  1. زاموفیلیا (Zamiifolia)

یکی از گیاهان بومی مناطق جنوبی و شرقی آفریقا گیاه زاموفیلیا می‌باشد. این گیاه در خاک دارای ریشه های غده ای شکلی است که به آن ریزوم می گویند.

در واقع این ریزوم ها و ساقه های گوشتی هستند که با نگهداری آب درون خود این گیاه را جزء دسته ی گیاهان کم آب قرار داده اند. زامیفولیا در محیطی با نور متوسط بهتر رشد می کند اما محیط های کم نور را نیز می تواند تحمل کند. همچنین این گیاه مقاوم و زیبا، با طیف گسترده ای از دما نیز سازگار است.

اگر چه این گیاه می تواند در محیط های با نور زیاد و دمای بالا نیز زنده بماند، اما از مهم ترین دلایل پرطرفدار بودن و نکته جالب توجه این گیاه، این است که می تواند در محیط هایی با حداقلِ نورِ طبیعی و با دمای پایین نیز رشد کند. بهترین شرایط برای رشد زامیفولیا این است که آن را به صورت خشک نگه دارید؛ به خاک آن آب بدهید و تا خشک شدن کامل آن، آبیاری انجام ندهید. در واقع این گیاه به کم آبی نیز مقاوم است. بسیار شگفت انگیز است، نور کم و آب کم! احتمالاً یکی از دلایل پرطرفدار بودن این گیاه داشتن همین ویژگی ها می باشد.

2. سانسوریا (Sansevieria)

از گیاهان بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا می‌باشد. این گیاه معمولا با نام های زبان مار یا زبان مادر شوهر هم خوانده می شود. سانسوریا بهترین گیاه برای افراد فراموشکار است. این گیاه زیبا به مراقبت اندکی نیاز دارد و علاوه بر آبیاری کم به نور کم و سایه نیز مقاوم است و به قول معروف نامیرا ست.

از طرفی دیگر می تواند حتی رطوبت های بالا مثل حمام را هم تحمل کند و با طیف های گسترده از دما سازگار است. فقط حواستان باشد او را در هوای سرد نگذارید. از طرفی چون برگ های سانسوریا زود می سوزند او را در معرض آفتاب نیز زیاد قرار ندهید. البته گونه های ابلق سانسوریا، چندان به نور کم مقاوم نیستند. چون این گونه ها برای ماندن رگه های زرد به نور نیاز دارند.

سانسوریا از جمله گیاهان مقاوم به سرما و اکسیژن ساز است که حضورش در هر خانه ای ضروری است. اگر از سانسوریا نگهداری کرده باشید، خوب می دانید که تا چه اندازه به کم آبی و کمبود نور مقاوم است؛ و حتی در سرما هم به خوبی رشد می کند. البته اگر فضای داخلی خانه تان سرد است، سعی کنید نور کافی را در اختیارش قرار دهید تا تنش دمایی را بتواند راحت تر تحمل کند.

3. پتوس (Devil’s ivy)

چنانچه شما از آن دسته افراد تازه کار و مبتدی هستید و به دنبال یک گیاه مقاوم و در عین حال زیبا برای محیط خانه و یا محل کارتان می گردید، «پتوس» بهترین گزینه پیشنهادی ما برای شماست. این گیاه زینتی نسبت به دیگر گیاهان مقاومت بیشتری در مقابل گرما و سرما از خود نشان می دهد و خبر خوب اینکه در محیط هایی که نور به اندازه کافی وجود ندارد هم می تواند رشد و تکثیر پیداکند تا انجا که به گیاه سایه معروف است. پتوس جزو گیاهان سریع الرشد است و مزیت آن از نقطه نظر زیبایی این است که شاخه های بالارونده آن گاه تا 5 متر هم رشد کرده و می تواند زیبایی دوچندانی به محیط زندگی تان بدهد.

پتوس با خاصیت روندگی که دارد، بهترین گیاه برای قرار دادن برروی قفسه های بلند و یا گلدان های آویز محسوب می‌شود.  پوتوس در نور متوسط رشد بهتری دارد اما در برابر نور کم نیز مقاوم است. اما دقت کنید که در نور کم فاصله ی بین برگ ها زیاد  می شود.

برای آبیاری این گیاه هم صبر داشته باشید تا سطح خاک خشک شود سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. علاوه بر این ، پوتوس توانایی تصفیه هوای پیرامونش را دارد پس برای بهبود کیفیت هوای محیط های اداری و خانگی مناسب است.

4.  دراسنا کامپکت (dracena compacta)

یکی از گیاهان آپارتمانی مقاومدراسنا کامپکت است که به راحتی خود را با هر آب و هوایی سازگار می کند. این گیاه در برابر کم آبی بسیار مقاوم است. همچنین در محیط هایی با نور بسیار کم هم می تواند به زندگی خود ادامه دهد. از همین رو خرید دراسنا کامپکت به افرادی که برای مراقبت و نگهداری گیاهان خانگی زمان کافی ندارند یا در پرورش آنها کم تجربه هستند، توصیه می شود.

گلدان دراسنا کامپکت جزو گیاهان همیشه سبز می باشد؛ به همین دلیل برای محل کار و اداره نیز بسیار مناسب است. به تمام ویژگی های مثبت دراسنا کامپکت ویژگی تصفیه هوا را نیز اضافه کنید. این ویژگی موجب می شود تا گلدان کامپکت جزو گیاهانی باشد که در اتاق خواب نیز نگهداری می شود.

5.  دراسنا پرچمی (dracena)

گیاه دراسنا پرچمی یکی از زیباترین درختچه های خانگی است که مقاومت بالای آن در بین گیاهان مقاوم زبانزد است. این گیاه سایه دوست است و نسبت به آبیاری کم مقاوم است و برای افراد پر مشغله گزینه مناسبی است. دراسنا با تنه ای بلند و باریک و برگهای سوزنی به رنگ صورتی، کرم و سبز برای دکوراسیون پذیرایی بسیار مناسب است

6.  شفلرا (Dwarf umbrella tree)

این گیاه یک گل آپارتمانی سایه نشین محسوب می شود، که می‌توانید تنها با رفع حداقل نیازهایش تا زمان خوبی آن را در خانه نگهداری داشته باشید. شفلرا به رسیدگی اندکی نیاز دارد؛ از همین رو گزینه مناسبی برای افرادی که در پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی تجربه زیادی ندارند یا فرصت کمی برای رسیدگی به گیاهان خود دارند، می باشد.

گیاه آپارتمانی شفلرا در شرایط مختلف از جمله در سایه و در تهویه‌ معمولی خانه و یا ادارات دوام آورده و به‌ رشد خود ادامه می‌دهد.

9. آگلونما (Chinese evergreens)

گیاه زیبای آگلونما، گیاهی سریع الرشد است و از جمله محبوب ترین گل های مقاوم آپارتمانی به حساب می آید به همین دلیل خیلی ها بر این عقیده اند که اگر در زمینه نگهداری گیاهان مبتدی هستید، بهتر است از آگلونما شروع کنید.
آگلونما در سایز های کوچک، بهترین گزینه برای محل کار،روی میز پذیرایی،داخل قفسه و.. است و گلدان های بزرگ را می توان کنار تلویزیون ، فضای خالی بین مبلمان، کنار میز ناهار خوری و یا اوپن آشپزخانه قرار داد.

میزان نیاز آگلونما به نور به رنگ برگ های این گیاه بستگی دارد:

  • اگر برگ های تیره ای داشت یعنی به نور کم
  • در صورتی که برگ های روشن تری مثل صورتی و یا نارنجی داشت، به نور متوسطی احتیاج دارد.

این گیاه هم مانند سایر گیاهان این لیست نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و باید در سایه نگهداری شود تا برگ هایش سالم بمانند.

10.  انواع کاکتوس (Cactus)

خصلت کاکتوس به این شکل است، که در فصول پر باران آب و املاح مورد نیاز خود را ذخیره می کند و در فصلهای کم آب و خشک آن را مصرف می‌کند. این گیاهان علاوه بر سرما شرایطی همچون کم آبی و نور مستقیم آفتاب را نیز تحمل می کنند. در میان گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما کاکتوس ها ساده ترین نگهداری را دارند.

11.  کراسولا آواتا (Jade plant)

گیاه کراسولا یا یشم، یکی از مهم ترین گیاهان آپارتمانی مقاوم در برابر کم آبی است که می تواند در این تغییرات دمایی مقاومت کند. همچنین گیاه یشم به آب زیادی نیاز ندارد و هر سه هفته یکبار، می توان آن را آبیاری نمود.

12. یوکا (Yucca)

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم گیاه یوکا است که دارای برگ های بزرگ و به رنگ تیره می باشد و در صورتی که خاک گلدان هر دو روز یکبار آبیاری شود و خاک دارای قدرت زهکشی مناسبی باشد، گیاه یوکا سالیان سال برای شما خواهد ماند.

13. دیفن باخیا (Dumb canes)

این گیاه از گلهای آپارتمانی سایه دوست مقاوم است که نیاز به نور مستقیم ندارد و نور باید از یک شیشه مات، پرده و یا هر حائل دیگری و بصورت غیرمستقیم به آن بتابد.

باید دقت کنید که دیفن باخیا گیاهی سمی ست و باید از دسترس کوکان و حیوانات خانگی به دور باشد. لمس برگ و شیره ساقه آن باعث ایجاد خارش و ورم در دستان م یشود. همه انواع دیفن باخیا سایه دوست نیستند. برخی از انواع آن وجود دارد که درصورت کمبود نور از بین می روند .

14.  نخل شامادورا (Chamaedorea elegans)

نخل شامادورا دارای ظاهری ظریف، باریک و کوچک است. این گیاه دارای ساقه های گوشتی و بلند می باشد که روی آن ها با برگ های باریک و بلند این گیاه پوشیده شده است. طول انواع شامادورا، بسیار متفاوت است و در حدود ۳۰ سانتی متر تا ۲ متر متغیر می‌باشد. این گیاه، امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می‌شود.

گیاه شامادورا یکی از محبوبترین گیاهان به شمار می آید؛ زیرا نسبت به نور کم، تحمل سایه و دماهای پایین مقاوم است و در کل گیاه حساسی نیست. به همین دلیل خرید شامادورا به آن دسته از دوست‌داران گیاهان مناسب آپارتمان که در مراقبت و نگهداری گل و گیاه تجربه زیادی ندارند، توصیه می شود. به دلیل نگهداری نسبتاً آسان گیاه شامادورا، این گیاه علاوه بر منزل و آپارتمان جزو گیاهان مناسب محل کار نیز می باشد.

15.   برگ عبایی (Aspidistra elatior)

گیاه برگ عبایی یکی از بی دردسرترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری درون منزل است. در حالی که این گونه از گیاهان، نور روشن را ترجیح می دهند اما به خوبی در سایه و اتاق هایی که فاقد نور طبیعی هستند دوام می آورند.

با این که رشد کندی دارد اما گیاه مورد اطمینانی است و سال ها دوام می آورد. در بهترین حالت رشد اندازه ی آن به حدود 60 سانتی متر می رسد.

16.  پپرومیا-قاشقی (Radiator plants)

گیاه پپرومیا قاشقی یکی از گیاهان بومی آفریقای جنوبی و مرکزی،آمریکای جنوبی و مرکزی و مناطق گرمسیر می‌باشد. زادگاه این گیاه در جنگل های نسبتا تاریک است به همین دلیل نسبت به نور کم مقاوم است. گل قاشقی سبز به راحتی می تواند در محیط کم نور زندگی کند.

قاشقی به هوای خنک احتیاج دارد. ولی از گذاشتن آن در هوای سرد خودداری کنید. که باعث سقوط برگ ها خواهد شد. از برگ های گوشتی قاشقی می توان فهمید تحمل کم آبی را دارد. پس برای آبیاری دقت کنید که سطح خاک آن خشک شده باشد. قاشقی هوای پیرامون خود را نیز تصفیه می کند. به همین دلیل گزینه ی خوبی برای بهبود هوای محیط کار و زندگی شما و کودکانتان محسوب می شود.

17.  برگ انجیری یا فیلودندرون (Tree philodendron)

فیلودندرون گیاهی مناسب برای منازل و نامناسب برای ادارات ودفاتر و شرکت ها  است. چند گونه از برگ انجیری با برگهای پهن و بریدگی های عمیق در گلفروشی ها موجود است که همه آنها تحت نام برگ انجیری به فروش می رسند. هوای گرم و مرطوب ایده آل آنهاست،تغییرات درجه حرارت را به راحتی می پذیرند، ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند، برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

اگر قصد خرید گیاه مقاوم آپارتمانی را دارید می توانید با مراجعه به فروشگاه آنلاین گل و گیاه گل ندا، گیاه مورد نظر خود را سفارش دهید تا در ساعت و محل مورد نظر شما تحویل شما عزیزان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه