یکی از سوالاتی که خیلی از کابران از ما می پرسند این هست که چه گلدانی را باید برای کاکتوس انتخاب کنند؟ گلدان محل زندگی و رشد گیاه شما می باشد و خانه آن به حساب می آید. و برای اینکه یک گیاه در خانه خود راحت باشد اولا باید از گلدان های خوب و سپس از خاک مناسب آن استفاده کنید. تا گیاه شما رشد خوبی داشته باشد. امروزه گلدان های مختلفی در جنس ها و رنگ های مختلف در بازار دیده میشود و انتخاب را سخت کرده است. ولی ما در این مطلب به شما نحوه انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس را به همراه نکات آن خواهیم آموخت پس با گل ندا همراه باشید.

انواع گلدان موجود در بازار

شما وقتی به بازار میروید تا یک گلدان برای گیاه خود بخرید با انتخاب های متعددی روبه رو هستید. اعم از گلدان های سفالی، فلزی، سنگی، پلاستیکی، شیشه ای، سیمانی و سایر جنس ها. ولی خب کاکتوس دوستان میپرسند که چه گلدانی از بین انواع گلدان ها برای کاکتوس که یک گیاه بیابانی است میتواند مناسب باشد؟ اگر بخواهم مختصر شما را راهنمایی کنم. و دلایل را برای توضیحات بگذارم از بین انواع این گلدانها گلدان های سفالی و پلاستیکی میتواند برای کاکتوس بهترین انتخاب باشد.

شاید بپرسید دلیل این انتخاب چیست؟ زیرا ارزان هستند، زهکشی خوبی دارند و طول عمر زیادتری نسبت به سایر گلدان ها دارند. ولی در ادامه به بررسی کاملتری می پردازیم.

 

مقاله پیشنهادی گل ندا : انواع گلدان

 

ویژگی گلدان مناسب کاکتوس ها

قبل از اینکه به ویژگی های یک گلدان خوب برای کاکتوس ها بپردازیم باید کاکتوس خودمان را از نظر رشد بررسی کنیم. کاکتوس ها یک رشد عمودی دارند و یک رشد گرد. گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس هایی که رشد عمودی دارند ، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد. و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق بیشتری داشته باشد. گلدان مناسب این کاکتوس با رشد گرد تنها باید ۴ تا ۵ سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد. حال به ویژگی های گلدان مناسب کاکتوس ها می پردازیم

  • اندازه گلدان

اولین نکته که در انتخاب گلدان مناسب برای کاکتوس مهم است سایز گلدان است. اگر شما گلدان بزرگ برای گیاه کوچک انتخاب کنید اولا احتمال دارد رطوبت خاک بالا بوده و همین رطوبت باعث پوسیدگی ریشه شود. دوما گیاه ابتدا سعی می کند تا رشد ریشه را زیاد کند و این کار باعث کم شد رشد خود گیاه خواهد شد. خیلی از دوستان میپرسند. که چرا پس از تعویض گلدان گیاه من رشد نمیکند؟ که باید به این دوستان بگویم که هیچ وقت گلدانی با یک سایز بزرگتر برای گیاهان خودتان انتخاب نکنید.

گلدان ها باید سایز بندی مناسب داشته باشند. زیرا کاکتوس ها را نمی توان به گلدان خیلی بزرگتر منتقل کرد. و هر سال بهتر است یک سایز مناسب بزرگتر استفاده شود .

عمق گلدان و قطر دهانه گلدان باید مناسب گیاه شما باشد. برای مثال در بعضی از گونه ها ریشه ها فیبری بوده و در سطح باقی می مانند. از این رو گلدان با قطر دهانه زیاد و عمق کم مناسب است. و یا در بعضی گونه ها با اینکه گیاه در روی خاک کوچک است ریشه ها ی بزرگی دارد که بصورت عمودی رشد می کند و برای آن ها گلدان های با عمق زیاد مناسب است.

  • زهکشی مناسب

کسانی که کاکتوس میخواهند پرورش دهند باید توجه داشته باشند که این گیاه به رطوبت زیاد حساس است و همین رطوبت میتواند باعث پوسیدگی ریشه و ساقه شما شود. پس بعد از خرید گلدان با سایز مناسب حتما زهکشی های آن را چک کنید و از سوراخ بود زیر گلدان مطمئن شوید. به طوری که با آبیاری گلدان باید آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. به همین خاطر گفتم که گلدان سفالی و پلاستیکی برای کاکتوس مناسب هست. چون سوراخ کردن گلدان های سیمانی، شیشه ای و سنگی کار سختی است.

در زیر گلدان باید سوراخ های متعدد برای تخلیه مناسب آب موجود باشد در صورت کم بودن سوراخ ها یا از خرید آن صرف نظر کنید یا باید خودتان سوراخ های مناسب ایجاد کنید که از این بابت گلدان های پلاستیکی مناسب تر هستند.

 

مقاله پیشنهادی گل ندا : زهکشی گلدان

 

  • جنس گلدان

در بخش های قبل دیدید که انتخاب یک گلدان با جنس مناسب برای گیاه خیلی مهم است، جنسی را باید انتخاب کنید که رطوبت زیادی رو داخل گلدان نگهداری نکند و همچنین گلدان باید در برابر اشعه خورشید مقاوم باشد و نور خورشید باعث پوسیدگی ریشه نشود. و اینکه به راحتی بتوانید در گلدان زهکشی مناسبی ایجاد کنید. گلدان های سیمانی در صورتی که زهکشی مناسبی داشته باشند هم میتوانند انتخاب خوبی باشند.

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب گلدان باید مد نظر داشته باشید ، جنس آن است تا موقع آبیاری دچار مشکل نشوید ، فرضاً گلدانهای سفالی ( بدون لعاب ) زودتر از گلدان پلاستیکی آب را تخلیه می کنند ، بهتر است گیاهانی که آب کمتری نیاز دارند درون آن کاشته شوند و یا نسبت به گلدان پلاستیکی آبیاری بیشتری نیاز دارد ،  اما در نوع لعاب دار آن تقریبا مانند گلدان های پلاستیکی می توان عمل کرد .

 

بطور کل بهتر است از یک نوع گلدان استفاده کنید ، در بعضی موارد مشاهده شده که بعضی علاقمندان نیمی از گلدان های شان سفال و نیمی دیگر پلاستیکی می باشد و چون از نظر تخلیه آب با هم یکسان نیستند و معمولا یکسان آبیاری می شوند ، مشکلاتی را برای رشد یکدسته از گلها بوجود می آورند .

سایز گلدان های کاکتوس معمولا از قطر دهنه 6 سانتی متر شروع شده و بترتیب 8 ، 10 ، 12 ، 14 ، 16 و……. سانتی متری می باشد و البته عمق گلدانها هم به همین ترتیب می باشند و بجاست که علاقمندان این سایز ها را بشناسند مخصوصا زمانیکه  آنلاین اقدام به خرید گل یا گلدان می کنند چون تصویر با آن چیزی که تحویل می گیرید تفاوت دارد .

  • خاک مناسب کاکتوس

پس از انتخاب گلدان مناسب کاکتوس شما باید خاک خوبی برای گیاهتان انتخاب کنید تا این دو در کنار هم یک خانه خوب برای کاکتوس شما فراهم کنند. بهترین نوع خاک کاکتوس،می تواند خاک سبک باشد. و یا از خاک های آماده که در اکثر گل فروشی ها و فروشگاه های گل و گیاه پیدا می شود و مخصوص کاکتوس تهیه شده استفاده کرد. و اگر نتوانستید و یا نخواستید که از خاک های آماده استفاده کنید می توانید از ترکیب کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسب را در خانه درست کنید.

 

محصولات پیشنهادی گل ندا : خاک کاکتوس گلستانانواع خاک

مقاله پیشنهادی گل ندا : بهترین انواع خاک گلدان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه