در نگهداری گیاهان آپارتمانی انتخاب خاک درست و مناسب گیاه از اهمیت بالایی برخوردار هست. ما قبلا در خصوص سانسوریا مفصل صحبت کردیم و انواع سانسوریا را هم به شما معرفی کردیم. ولی الان میخواهیم تجربه خود را در مورد طرز تهیه خاک سانسوریا با شما به اشتراک بگذاریم. جالب است بدانید که انتخاب خاک درست میتواند در پاجوش زدن سانسوریا خیلی کمک کند. پس با ما همراه باشید تا یک انتخاب درست برای گیاه خودتان داشته باشید.

شرایط کلی نگهداری سانسوریا باید چگونه باشه؟

این گیاه به نور زیاد و فیلتر شده (اگر قصد کاشت اون در حیاط یا تراس را دارید حتما محلی با نور نیمه سایه براش انتخاب کنید.) به همراه آبیاری متوسط نیاز دارد. و بتهترین دما برای نگهداری اون ۱۸ الی ۲۲ درجه سانتی گراد هست. ولی با افزایش دما شما باید رطوبت مورد نیاز را براش فراهم کنید که این کار با استفاده از جزیره برای گیاه و دستگاه رطوبت ساز ممکن هست. حالا که این شرایط را براش فراهم کردید ببنیم خاک سانسوریا باید چی باشه.

 

مطلب پیشنهادی : روش های تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی

 

خاک مناسب سانسوریا چیست؟

شکی در این نیست که باید از خاکی با زهکشی بالا برای این گیاه استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که سانسوریا خاک نسبتا سنگین را هم دوست دارد پس خودتان را زیاد اذیت نکنید. بهترین محدوده PH برای سانسوریا حدود ۴.۵ تا ۷.۵ هست.

ترکیبی که من الان استفاده میکنم

در طرز تهیه خاک سانسوریا باید بگویم، من خودم چند وقتی هست که از ترکیب زیر برای سانسوریا استفاده میکنم. من گلدان را به ۷ پیمانه تقسیم کردم (۷ قسمت) و مواد را بر این اساس نوشتم:

  • سه پیمانه ماسه شسته شده (بجای ماسه شسته شده میتونید از پرلیت هم استفاده کنید)
  • یک پیمانه خاک برگ
  • 1 پیمانه خاک باغچه
  • یک پیمانه کود گوسفندی آفتاب خورده یا ورمی کمپوست (کود حیوانی کاملا پوسیده باشه)
  • نصف پیمانه پیمانه پودر زغال
  • نیم پیمانه پوست بادام زمینی

 

محصولات پیشنهادی : انواع خاک های مناسب گیاهان آپارتمانی

مقاله پیشنهادی گل ندا : بهترین انواع خاک گلدان

خاک سنگین برای سانسوریا

برخی اعتقاد دارند که خاک سنگین برای این گیاه خوب است. و من هم طبق تجربه شخصی به این نتیجه رسیدم که میشود از این نوع خاک هم برای آن استفاده کرد. میشود از ترکیب شن، ماسه، رس و کودهای حیوانی و ورمی کمپوست استفاده کرد. خاک سنگین باعث میشود که گیاه شما سریعتر پاجوش بزند. و این برای کسانی که برای پاجوش زدن عجله دارند خیلی خوبست (برای پاجوش زدن سانسوریا شرایط دیگری هم لازم است.)

خاک برگ برای سانسوریا خوبه؟

بله شما میتوانید ترکیبی از ۲ قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک لومی برای این گیاه استفاده کنید. ولی اگر میخواهید این گیاه رو تکثیر کنید بهتر است فقط از خاک برگ که با پرلیت ترکیب شده استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی : رازهای پاجوش زدن زاموفیلیا

 

خاک مناسب تکثیر سانسوریا چیست؟

در طرز تهیه خاک سانسوریا باید به این نکته نیز دقت داشته باشیم که خاک تهیه شده برای قلمه زدن نیز مناسب باشد. اگر قلمه از سانسوریا تهیه کردید و میخواهید اون رو در خاک ریشه دار کنید بهتر است گلدان را پر از ماسه بادی شسته شده کنید و قلمه ها را داخل گلدان قرار دهید. و خاک را کاملا آبیاری کنید و هر زمان آب گلدان کمی پایین رفت مجدد بهش آب اضافه کنید. ولی اگر قلمه ها را در آب ریشه دار کردید و دارای پاجوش هست بهتر است از ترکیب خاک برگ + پرلیت + خاک باغچه برای گلدان استفاده کنید.

 

مطلب مرتبط: آب مناسب برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

 

آیا خاک آماده برای سانسوریا خوبه؟

اگر تجربه ترکیب کردن خاک را ندارید پیشنهاد میکنم از خاک های آماده استفاده کنید. خاک مناسب سانسوریا به شکل آماده خاک برگ مخلوط شده با پرلیت است، میتوانید از خاکهایی که با کوکوپیت تهیه میشوند هم استفاده کنید.

 

محصول پیشنهادی: خاک کاکتوس گلستان

مطلب مرتبط: شرایط نگهداری کاکتوس

 

نکته مهم در خرید خاک آماده

حتما از برندهای و فروشگاه های معتبر خرید را انجام بدید چون ضدعفونی نشدن خاک یا وجود قارچ یا بیماری در خاک موجب مرگ گیاهان شما خواهد شد و این بیماری بین تمامی گیاهان شما پخش میشود. پیشنهاد من این هست که حتما قبل از استفاده از خاک اون رو در خانه ضدعفونی کنید. روش ضدعفونی کردن خاک گلدان در خانه را در سایت گل ندا مطالعه کنید.

 

مطلب پیشنهادی : دلایل مرگ گیاهان آپارتمانی

 

کلام آخر خاک سانسوریا

خاک های معرفی شده در بالا همگی میتواند برای گیاه شما مناسب باشد. ولی مهمتر از انتخاب خاک تغذیه و آبیاری درست گیاه است که موجب ایجاد جوانه و پاجوش در گیاه شما خواهد شد. یا از خاک های آماده استفاده کنید و یا ترکیب پرلیت + خاک برگ + خاک باغچه رو در خانه تهیه کنید و به راحتی از آن برای تمامی گیاهان بجز کاکتوس  استفاده کنید.

 

محصولات پیشنهادی : انواع کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی

 

اگر شما هم نظر یا تجربه ای در خصوص این موضوع داردی حتما در بخش دیدگاه بنویسید تا سایر دوستان هم استفاده کنند.

برای دیدن از صفحه گل ندا در اینستاگرام اینجا کلیک کنید.

فروشگاه گل و گیاه آپارتمانی گل ندا امکان خرید آنلاین تمامی گیاهان آپارتمانی و وسایل مورد نیاز آنها را در بسته بندی های شیک و مقاوم با ارسال به موقع برای شما عزیزان همراه، فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه