شاید شما هم در خصوص اهمیت منافذ در گلدان (زهکشی گلدان) شنیده باشید ، وجود منافذ کف گلدان برای خروج آب اضافی ناشی از آبیاری بسیار ضروری است. برخی از افراد تصور می کنند که می توان تا حدی آب به گیاه داد که ریشه ها استفاده کنند و مقدار اضافی باقی نماند. تا از منافذ گلدان خارج شود اینکار کاملا اشتباه است.

زهکشی چیست؟

زهکشی یا ( drainage ) یعنی اخراج کردن آب اضافی از خاک به عبارتی دیگر زهکشی خاک یعنی اینکه شرایطی را برای خاک گیاه فراهم آورید. که آب اضافی درون خاک باقی نماند. هرچقدر زهکشی خاک بهتر انجام شود آب اضافه سریعتر از زیر گلدان خارج می شود.

برای انجام زه کشی و سهولت در خروج آب اضافه، اغلب اوقات به روش زیر عمل می کنند:

در ته گلدان از شن یا سنگ ریزه استفاده می شود، بهتر است که سوراخ ته گلدان نیز، با تکه ایی از گلدان شکسته یا سنگ پوشیده شود. به طوری که آب به راحتی از گلدان خارج شود و تکه سفال یا سنگ مانع از خروج خاک و املاح مفید از ته گلدان شود.

چرا خاک گلدان نیاز به زهکشی دارد؟

ریشه اکثر گل و گیاهان بر اثر تماس با آب فراوان و آب زیادی مانده در درون خاک دچار خفگی شده و کم کم گیاه شما شادابی خود را از دست می دهد. و ممکن است از بین برود. همانطور که آب ندادن باعث مرگ گیاه می شود آبیاری بیش از حد هم باعث مرگ و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

با توجه به گیاه شما، نوع “زهکشی” هم متفاوت است برخی از گل و گیاهان نیاز به زهکشی بالایی دارند و برخی دیگر نیز زهکشی متوسط برایشان کافی می باشد.

چگونه خاک گلدان را زهکشی کنیم؟

زهکشی گلدان گیاهان آپارتمانی

راه های زیادی برای اینکه در خاک ،زهکشی ایجاد کنیم وجود دارد. برای این کار باید خاکی درست کنیم. که وقتی خاک گیاه خود آب می دهید به راحتی از زیر گلدان خارج شود.

برگ – ماسه یا شن – پرلیتپوست برنجلیکا

اضافه کردن موارد بالا به خاک باعث ،زهکشی در خاک خواهد شد میزان اضافه کردن این مواد هم به نوع گیاه بستگی دارد.

زهکشی گیاهان بیرونی

برای گلهای بیرونی می توانید فقط از ماسه در خاک خود استفاده نمائید. معمولا ۶۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد ماسه + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی کمپوست برای اغلب گل و گیاهان بیرونی استفاده میشود.

اگر خاک باغچه شما خاک سفتی است و همیشه در آن آب جمع می شود. بهترین راه حل اضافه کردن ماسه به خاک باغچه می باشد. در برخی مواقع نیز با استفاده از دفن کردن لوله های مخصوص زهکشی در باغچه و فضای سبز از ماند آب زیادی در خاک جلوگیری می کنند.

برای گلهای آپارتمانی نیز ترکیب برگ و پوست برنج و یا پرلیت بسیار مفید و موثر خواهد بود. و در اغلب گلهای آپارتمانی ترکیب ۲۰ درصد خاک باغچه + ۴۰ درصد برگ + ۲۰ درصد پوست برنج + ۲۰ درصد کود دامی یا ورمی استفاده می شود. که در برخی از گلهای آپارتمانی از پرلیت و ماسه نیز استفاده خواهد شد.

همانطور که در بالا گفتیم مقدار اینکه از هر کدام چقدر ترکیب شود به نوع گیاه بستگی دارد.

لیکا نیز نوعی دانه رس منبسط شده است که در اندازه های مختلف تولید می شود. این دانه ها خیلی سبک هستند و وزنی ندارند در گلدانهایتان می توانید از لیکا نیز استفاده نمائید. به طوری که قبل از اینکه درون گلدان خاک بریزید مقداری از دانه های لیکا را در کف گلدان ریخته و سپس خاک را بر روی آن بریزید.

این کار کمک خوبی به “زهکشی” گلدانتان خواهد کرد البته از دانه های لیکا هم میتوان در ترکیب خاک استفاده نمایید و با خاک ترکیب کنید.

 

محصولات پیشنهادی گل ندا : ورمی کمپوست گلستان – پوکه لیکا گلستان – لیکاپون 5 لیتری – لیکاپون 2/5 لیتری – پرلیت گلستان

 

چگونه بفهمیم خاک نیاز به زهکشی دارد ؟

فهمیدن اینکه خاک چه مقدار زهکشی دارد خیلی راحت است. کافیست خاک را درون یک گلدان بریزید و سپس خاک را خوب آب بدهید. هر چقدر آب سریعتر از زیر گلدان خارج بشود یعنی زهکشی خاک شما بهتر است. و هر وقت آب بر سطح خاک بماند و خیلی دیر به داخل خاک نفوذ کند یعنی خاک شما هیچ زهکشی ای ندارد.

همچنین برای زهکشی مناسب گلدان شن و یا سنگریزه ای که ته آن برای خروج آب اضافی قرار می دهید بهتر است از نوع نخودی باشد. یا می توانید از تیکه ای گلدان شکسته با قطری در حدود ۲-۵ میلی متر استفاده نمایید.

علل اهمیت منافذ گلدان

اولا با چنین روشی ریشه های گیاه سیراب نمی شوند.
دوما با خروج آب اضافه املاح اضافی موجود در خاک گلدان نیز خارج می شود. باقی ماندن این املاح و عدم خروج ان در بین ذرات خاک منجر به مسئله ای بنام خاک شور (خاکهای با مقدار املاح اضافه) می شود در چنین خاکی حتما به ریشه های گیاه آسیب می رسد. و حتی ممکن است ریشه های گیاه از بین بروند. دقیقا مثل حالتی که یا به گیاه کم آب داده باشیم یا از کودهای گیاهی بیشتر از نیاز گیاه استفاده کرده باشیم.
بنابراین آبیاری کافی خاک گلدان و خروج آب اضافی از منافذ کف گلدان بسیار مهم است
وجود منافذ کف گلدان به این معنی نیست شما هر مقدار آب به گیاهان بدهید آب اضافی خارج می شود. و مشکلی برای گیاه پیش نمی آید. آبیاری بیش از اندازه می تواند به گیاه آسیب برساند.
اما بکارگیری خاک با زهکش مناسب و منافذ گلدانی موجب به تاخیر افتادن ظهور مشکلات ناشی از آبیاری زیاد می شود ولی از آن جلوگیری نمی کند.

روش صحیح ایجاد منافذ گلدان

برای اینکه منافذ انتهایی گلدان بهترین کارایی را داشته باشند. وجود منافذ برای خروج آب اضافی کافی نیست. بلکه قبل از کاشت گیاه می بایست که بر روی منافذ قلوه سنگهایی کوچک قرار داد تا این منافذ در اثر ابیاری خاک گلدان بسته نشود. بر روی قلوه سنگها ریختن مقداری سنگریزه می تواند به جلوگیری از پایین رفتن ذرات خاک و خروج آنان از منافذ گلدانی کمک کند.

 

گل ندا امکان خرید آنلاین گیاهان آپارتمانی، وسایل مورد نیاز برای نگهداری گل و گیاه را در بهترین و شیکترین بسته بندی ، و ارسال به موقع برای شما فراهم آورده است.

برای دیدن از اینستاگرام گل ندا اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه