یکی از گیاهان بسیار مقاوم و زیبا که می توان در هر محیطی از آن نگهداری کرد زاموفیلیا است. که با فراهم کرن شرایط درست و اصولی، رشد خوبی خواهد داشت. اولین نشانه برای شرایط خوب نگهداری پاجوش زدن هست. ولی دلایلی وجود دارند که مانع پاجوش زدن زامیفولیا می شوند که در این مطلب می خواهیم رازهای پاجوش زدن زاموفیلیا را بررسی کنیم.

همین ابتدای مطلب باید خدمتتون عرض کنم که خوشبختانه تمام مواردی که باعث می شوند زاموفیلیا پاجوش نزند قابل حل بوده و درمان می شوند. راستی اگر سانسوریا هم دارید یک مطلب جداگانه به بررسی علت و رازهای پاجوش زدن سانسوریا نوشتم که حتما مطالعه کنید.

دلایل پاجوش نزدن زاموفیلیا چیست؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه علت پاجوش نزن زاموفیلیا را بیان کنیم. به مواردی چون مناسب نبودن دمای محل نگهداری، میزان نور دریافتی، متناسب نبودن سایز گلدان با گیاه، تغذیه نشدن در فصل رشد و یا حمله آفت و بیماری به گیاه می توانیم اشاره کنیم . که در ادامه تک تک موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

مطلب پیشنهادی گل ندا : نیازها و شرایط نگهداری گیاه زاموفیلیا

 

میزان نور

زاموفیلیا گیاه مقاومی است. ولی توجه داشته باشید که میزان نور دریافتی یکی از رازهای پاجوش زدن زاموفیلیا به شمار می آید. این گیاه برای رشد و پاجوش زدن به حداقل ۶ الی ۸ ساعت نور کافی (نور زیاد ولی فیلتر شده) نیاز دارد. پس اگر گیاه شما این میزان نور را دریافت نمی کند و یا فاصله گیاه از پنجره بیشتر از ۲ متر هست انتظار رشد خیلی بالا و پاجوش زدن نباید داشته باشید.

یکی از نشانه های کمبود نور این هست که در ابتدا برگهای گیاه سبز تیره هستند. و بعد از گذشت یک الی دو ماه کم کم برگها تیرگی قبل را ندارند که نشان می دهد میزان و شدت نور دریافتی بسیار کم هست. این را هم توجه داشته باشید که اگر گیاه را یکدفعه به محلی با نور خیلی زیاد و شدید منتقل نکنید. بهترین مکان برای آن پشت پنجره جنوبی هست که با پرده یا شیشه مات فیلتر شده باشد. در غیر این صورت رشد گیاه متوقف شده و برگها شروع به سوختن می کنند.

اندازه گلدان

یکی از کلیدی ترین و اصلی ترین دلایل پاجوش زدن زاموفیلیا متناسب بودن سایز گلدان با سایز گیاه است. هرچقدر گلدان کوچکتر باشد و ریشه و ریزوم ها در آن رشد کافی را انجام داده باشند گیاه سریعتر شروع به پاجوش زدن خواهد کرد.
این تفکر که گلدان را زود به زود تعویض کنیم. یا باید گلدان گیاه نسبتا بزرگتر باشد یک تفکر اشتباه است. که اجازه نخواهد داد گیاه شما رشد خوبی داشته باشد. زاموفیلیا و تمامی گیاهان آپارتمانی ابتدا رشد ریشه را کامل انجام می دهند و سپس انرژی خود را صرف ساقه، برگ و پاجوش زدن خواهند کرد.
بنابراین هرچقدر جای ریشه و ریزوم تنگ تر باشد گیاه سریعتر جوانه و پاجوش خواهد زد. این را هم اضافه کنم که اگر گلدان بزرگ باشد میزان آب زیادی در خودش ذخیره خواهد کرد. و همین شاید به مرور باعث زرد شدن برگها و در نهایت پوسیدگی ریشه و ریزوم ها خواهد شد. اما با کوچک بودن گلدان هم باید تعداد دفعات آبیاری زاموفیلیا افزایش پیدا کند. در کنار آبیاری تغذیه درست فراموش نشود که در ادامه خواهم گفت که از چه کودی استفاده کنید.

در مطلبی به طور مفصل در مورد انواع گلدان و نحوه انتخاب سایز گلدان صحبت کرده ام که توصیه می کنم حتما مطالعه بفرمایید.

خاک مناسب گلدان

یکی دیگر از رازهای پاجوش زدن زاموفیلیا مناسب بدن خاک گلدان گیاه است. این گیاه خاک نسبتا سبک را دوست دارد و در این مدل خاک ها، رشد ریزوم به خوبی انجام می شود. و گیاه شروع به پاجوش زدن خواهد کرد، سعی کنید هیچ وقت از خاک سنگین که میزان خیلی زیادی خاک باغچه در خودش دارد برای زاموفیلیا استفاده نکنید. پیشنهاد می کنم که از ترکیب کوکوپیت + پرلیت +پیت ماس + کمی خاک باغچه و برای غنی کردن کمپوست برای خاک این گیاه استفاده کنید تا شاهد پاجوش زدن آن باشید.

 

مقالات پیشنهادی گل ندا : بهترین انواع خاک گلدان – ضدعفونی کردن خاک گلدان

محصولات پیشنهادی گل ندا : انواع خاک

 

کود فسفر

در کودهای NPK که به کود کریستالون هم معروف هستند هر عدد نمایش دهند یک عنصر می باشد. یعنی عدد N میزان نیتروژن (باعث رشد برگها و قسمت های سبز گیاه می شود)، عدد P میزان فسفر( باعث تقویت ریشه و ریزوم های گیاهان می شود) و عدد K نشان دهنده میزان پتاسیم (باعث تقویت و گلدهی گیاهان و میوه ها خواهد شد) در کود می باشد.

پس طبق آنچه گفته شد بهترین کود کودی است که عدد P آن بزرگتر باشد. حالا این سوال مطرح می شود که چه زمان و چطور باید زاموفیلیا را کوددهی کنیم؟ مناسبترین فصل برای کوددهی از ابتدای بهار تا اواخر تابستان هست که می توانید برای پاجوش زدن زامیفولیا آن را هر دو هفته یکبار به همراه آبیاری تغذیه کنید. کافی است یک قاشق چای خوری از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به شکل آبیاری به گیاهتان بدهید.

 

مقاله پیشنهادی گل ندا : کود خانگی

محصولات پیشنهادی گل ندا : انواع کود

 

آبیاری

آب دهی گیاه به صورت مستقیم شاید تاثیر چندانی در پاجوش نزدن زاموفیلیا نداشته باشد. ولی وقتی شما گیاه را بیش از اندازه آبیاری می کنید و یا گلدان زهکشی خوب ندارد و آب از زیر گلدان خارج نمی شود کم کم گیاه شروع به زرد کردن برگها خواهد کرد. در صورتی که این روند ادامه دار باشد شما کم کم شاهد پوسیدگی ریشه و ریزوم خواهید بود. و عملا گیاه به مرحله نابودی خواهد رسید. در نتیجه نباید انتظار پاجوش و حتی رشد از آن را داشته باشد.
اگر میزان زرد شدن و پوسیدگی خیلی کم باشد می توانید با قارچ کش و کم کردن آبیاری گیاه را نجات بدید ولی در غیر این صورت باید از گیاه قلمه تهیه کنید.

 

مقالات مرتبط : آبیاری گیاهان آپارتمانی – زهکشی گلدان

 

دما

شاید این مورد به اندازه عوامل دیگری که گفتیم تاثیر زیادی نداشته باشد. اما در پاجوش زدن گیاه بی تاثیر نیست. چون زامیفولیا دمای ایده آل ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی گراد را برای رشد و شادابی دوست دارد. اگر میزان دمای خیلی بالا رود باید آبیاری و رطوبت محیط را هم افزایش بدهید. چون دمای بالا و خشک بودن هوای محیط می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی در برگهای گیاه شما شود . در ضمن بالا رفتن دما، رشد گیاه را متوقف می کند و اجازه نمی دهد تا زاموفیلیا پاجوش بزند. پس تا جایی که می توانید دمای مناسب با تهویه خوب برای گیاه فراهم کنید.

 

مقالات پیشنهادی گل ندا : آموزش ساخت کوکداما – آموزش ساخت تراریوم کاکتوس

 

وجود آفت

همانند آبیاری زیاد وقتی زاموفیلیا دچار حمله آفت و بیماری ها شود رشدش متوقف می شود. و گیاه تمام توان و انرژی خود را برای مقابله با بیماری خواهد گذاشت. و همین مورد باعث می شود که زاموفیلیا ضعیف شده و نتواند رشد ریشه و ساقه را به درستی انجام دهد و نباید انتظار جوانه و پاجوش زدن از آن را داشته باشید.

برای دیدن از صفحه اینستاگرام گل ندا اینجا کلیک کنید.

فروشگاه گل و گیاه آپارتمانی گل ندا امکان خرید آنلاین تمامی گیاهان آپارتمانی و وسایل مورد نیاز آنها را در بسته بندی های شیک و مقاوم، با ارسال به موقع برای شما همراهان عزیز فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه