علت زرد شدن برگ گل برگ انجیری,علت زرد شدن نوک برگ گل برگ انجیری,علت زرد شدن نوک برگ انجیری فر,علت سوختن برگ انجیری,قارچی شدن برگ انجیری,علت سیاه شدن برگ انجیری,علت زرد شدن برگ انجیری نی نی سایت,چرا برگ انجیری شکاف نداره,مشکلات برگ انجیری فر,رشد سریع برگ انجیری,

دلایل زرد شدن برگ برگ انجیری چیست و چطور مشکل را رفع کنیم؟ از نگرانی های ایجاد شده برای افردی که گیاه برگ انجیری را نگهداری می کنند زرد شدن برگهای برگ انجیری می باشد. از رایج ترین دلایل زرد شدن این گیاه می توان به : آبیاری خیلی کم یا بیش از حد ، نور خورشید، دما ، رطوبت محیطی کم ، تعویض گلدان ، استفاده از کود نا مناسب، بیماری گیاه و آفت زدن گیاه اشاره کرد. تمامی این موارد می تواند از دلایل زرد شدن برگ انجیری باشد.

گیاه برگ انجیری دارای برگ و ساقه براق و سبز رنگی است. هر گونه تغییر رنگی در این موارد به معنی بروز اشکال و یا بیماری در گیاه است ما در اینجا قصد داریم تا به شما کمک کنیم هر چه سریعتر از پیشروی مشکل جلوگیری کنیم .

بررسی دلایل زرد شدن برگ برگ انجیری

  • آبیاری اشتباه : یکی از دلایل زرد شدن برگ برگ انجیری است.

از عمده دلایل زرد شدن برگ برگ انجیری آبیاری این گیاه می باشد. که اگر آبیاری زیاد باشد سبب این می شود که برگ های پایینی گیاه زرد شود و اگر همچنان گیاه زیاد آبیاری شود سبب زرد و یا قهوه ای شدن برگ های بالایی و جوانتر نیز می شود. همچنین گاهی با پژمردگی گیاه نیز روبرو می شویم که بدلیل آبیاری کم و یا باز آبیاری زیاد می باشد. (چرا این اتفاق پیش می آید ؟ شما گیاه را زیاد آبیاری کردید و به مرور ریشه گیاه پوسیده و نمی تواند مقدار کافی آب را به برگها برساند و در نتیجه برگها پژمرده خواهند شد.) به همین دلیل باید قبل از هر اقدامی ابتدا ریشه های گیاه را چک کنیم که متوجه شویم پژمردگی بدلیل کم یا زیاد بودن آبیاری ایجاد شده است یا خیر.

به هیچ وجه برای آبیاری زمان مشخص نکنید.(مثلا هر دو روز یا هر هفته یکبار) بهترین زمان آبیاری برای این گیاه زمانیست که به اندازه ۳ الی ۴ سانتی متر از سطح خاک خشک شده باشد. با جمع شدن بیش از حد آب در جوار ریشه ها سبب بوجود آمدن قارچ و پوسیدگی ریشه ها می شود. همچنین باید کف گلدان دارای زهکش باشد تا آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود و شما آب خارج شده را دور بریزید. و یا برای گلدان جزیره درست کنید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود.

 

بیشتر مطالعه کنید:  زهکشی گلدان

راهکار:

زمانیکه گیاه بعلت آبیاری زیاد دچار زردی برگ و پژمردگی شد بهتر است به برگ انجیری زمان دهید تا به اندازه ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر از سطح خاک خشک شود. سپس آبیاری به روش درست را انجام دهید، سعی کنید اولین آبیاری بعد از خشک شدن خاک با استفاده از قارچ کش انجام شود. تا اگر ریشه گیاه دچار بیماری شده است با این کار درمان شود. همچنین در فصل زمستان که نیاز آبی گیاه کمتر است نیز باید به میزان آبیاری توجه شود.
در مطلبی جداگانه نکات مهم آبیاری گیاهان آپارتمانی را مورد بررسی قرار دادیم که حتما مطالعه کنید.

  • دما

همانطور که می دانید گیاه برگ انجیری گیاه مناطق گرمسیری است در دمای بین ۱۸ تا ۲۸ درجه باید نگهداری شود. این گیاه در بازه دمایی ۱۰ تا ۱۸ نیز می تواند رشد کند ولی این رشد بسیار کند است. اما از دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد سبب از بین رفتن این گیاه می شود که با زرد شدن برگ ها این تنش دمایی را نشان میدهد.

راهکار جلوگیری زرد شدن برگ از سرما:

پس اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید اگر برگ انجیری شما در تراس و یا حیاط قرار دارد با شروع فصل سرد گیاه را به داخل خانه منتقل کنید و یا با استفاده از پلاستیک شفاف آن را به صورت کامل کاور کنید. و یا اگر گیاه در خانه است در فصل سرما که دمای هوا کمتر از ۱۰ می رسد می توان گیاه را از نزدیکی پنجره فاصله داد قسمتی از خانه قرار دهید که هم نور خوب دریافت کنید. و هم با فاصله قابل قبولی از وسایل گرمایشی قرار داشته باشد. اگر خیلی نزدیک وسایل گرمایشی باشد باید از روش های مختلف رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

  • نور خورشید: یکی از دلایل زرد شدن برگ برگ انجیری

برگ انجیری بدلیل اینکه در محیطی رشد یافته که درختان بلند در اطرافش وجود داشته از نور مستقیم خورشید بهره نبرده است. برگ های این گیاه از نور مستقیم خورشید استقبال زیادی نمی کنند. و سبب سوختگی برگ ها می شود. بهتر است برای میزان نوری که از خورشید دریافت می کند از یک پرده نازک استفاده کرده یعنی به نور زیاد ولی فیلتر شده برای رشد و سلامت نیاز دارد. همچنین نور کم نیز سبب می شود که گیاه سبزی و طراوت قبل را نداشته باشد زیرا در نور کم کلروفیل در گیاه به اندازه لازم تولید نمی شود (کلروفیل عامل سبزی و طراوت گیاه می باشد .)

  • رطوبت هوا

همانطور که می دانید گیاه برگ انجیری گیاه مناطق گرمسیری بوده و به رطوبت هوا علاقه دارد. این گیاه در منزل بدلیل نبودن رطوبت مقاومت نشان می دهد اما اگر این وضعیت خشکی ادامه دار شود سبب قهوه ای و سپس زرد شدن اطراف برگ ها می شود. (زرد شدن لبه برگ انجیر از کمبود رطوبت است) این پدیده بخصوص در زمستان که رطوبت هوا کاهش می یابد بدلیل استفاده از وسایل گرمایشی در گیاهان ظاهر می شود.

در این هنگام می توانید گیاه را در کنار سایر گیاهان قرار داده و یا بر روی گیاه مقداری آب آبپاشی کنید. (غبارپاشی حتما باید از فاصله ۴۰ سانتی متری با آب جوشیده سرد و به شکل پودری انجام شود). همچنین می توانید در زیرگلدانی گیاه از یک ظرف حاوی سنگریزه در استفاده کنید تا آبهای اضافی که وارد آن می شوند. بدلیل گرما تبخیر شوند و رطوبت مورد نیاز برگ انجیری را فراهم آورند. (به این روش ساخت جزیره برای گلدان می گویند) و از زرد شدن برگهای برگ انجیری جلوگیری شود.
یکی دیگر از روش های تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی مخصوصا برگ انجیری استفاده از دستگاه بخور سرد هست. که می توان گفت همانند روش ساخت جزیره هیچ ضرری برای گیاه شما ندارد. اگر غبارپاشی را در زمان نامناسب و اصولی انجام ندهید گیاه دچار لک روی برگها خواهد شد.

 

پیشنهاد مطالعه : روش های تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان آپارتمانی

 

  • تعویض گلدان

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ برگ انجیری تعویض گلدان است. به این دلیل که ممکن است این تعویض در فصل صحیحی انجام نشده باشد (بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار و تابستان است. ولی اگر در داخل منزل شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم کنید در تمامی فصول می توانید تعویض گلدان انجام دهید). و یا اندازه گلدان مناسب برگ انجیری نباشد یا گلدان فاقد زهکش باشد. و یا اینکه خاک استفاده شده جدید مناسب نباشد. مثلا می تواند خاک سنگین با زهکشی کم باشد و یا میزان خاک گلدان کافی نبوده و سبب شود که ریشه ها خارج از خاک قرار گیرد .همچنین در هنگام تعویض گلدان بدلیل در تماس بودن ریشه های داخل خاک در هوا نیز می تواند سبب بروز زردی در برگ ها شود. تمامی این موارد باعث فشار آوردن شوک به گیاه و بروز زردی در آن می باشد.

نکته مهم تعویض گلدان :

توجه داشته باشید همیشه بعد از تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی دچار شوک خواهند شد. و این شوک حدود ۱ الی ۲ هفته ادامه دار خواهد بود و با فراهم کردن شرایط درست نگهداری گیاه به مرور به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. پس زرد شدن برگ برگ انجیری بعد از تعویض گلدان به تعداد محدود عادی است. مگر اینکه در زمان تعویض گلدان ریشه گیاه اسیب دیده باشد. که در این حالت زمان بازگشت گیاه کمی طولانی خواهد شد. حتما بعد از تعویض گلدان از محرک های ریشه استفاده کنید.

 

محصولات پیشنهادی گل ندا : انواع کودهای مایع و پودری

 

راه جلوگیری زرد شدن هنگام تعویض گلدان :

همانطور که می دانید بهترین فصل تعویض گلدان ها فصل بهار می باشد. اما اگر شرایط محیطی مناسبی را در منزل فراهم کنیم نیز مشکلی در فصول دیگر سال نداریم همچنین اگر خاک مورد استفاده خاک سبک با زهکشی بالا باشد نیز باید استفاده نمود. و همینطور اندازه گلدان بگونه ای باشد که آنقدر کوچک نبوده که ریشه ها خارج از گلدان قرار گیرد. و به اندازه ای بزرگ نباشد که مواد مغذی به گیاه نرسد. همچنین داشتن زهکش در انتهای گلدان از الزاماتی است که حتما باید به آن توجه داشت . پیشنهاد می شود مقاله ای که در مورد انتخاب بهترین گلدان برای گیاه تان است را مطالعه کنید.

  • کود دهی

درست است که تمامی گیاهان برای رشد و شادابی نیاز به تغذیه و کوددهی دارند. ولی زمانی که گیاه را خریداری می کنید احتمال دارد که خاک غنی باشد و نیازی به کوددهی نداشته باشد. پس هنگام خرید سوال در خصوص کوددهی و نیاز گیاه را از فروشنده داشته باشید. ولی مواد مغذی موجود در خاک گلدان پس مدتی بدلیل آبیاری گیاه از طریق زهکش ها خارج شده وکمبود مواد مغذی مواد باعث زرد شدن برگ انجیری می شود. ولی به این نکته توجه داشته باشید که کود ها اگر به میزان زیاد استفاده شوند بدلیل داشتن نمک سبب بهم خورد PH خاک می شوند. که باعث پژمرده و زرد شدن برگ انجیری می شود .

 

مقاله پیشنهادی گل ندا : کود خانگی

 

راه جلوگیری به وسیله کود :

زمانی که دیدید تمام شرایط گیاه کامل است ولی گیاه دچار زرد شدن برگ شده است. یکی از علل شسته شدن کود و مواد مغذی می تواند باشد که بهتر است از کودهای متعادل مثل کود مخصوص گیاهان خانگی که بصورت محلول است و یاکود سه بیست استفاده نماید، پس سعی کنید گیاه را با فاصله زمانی ۲ الی ۳ هفته یکبار در فصل رشد کوددهی کنید.
توجه شود که اگر گیاه بدلیل کوددهی بیش از حد گیاه شما دچار زردی شد می توانید ابتدا خاک گلدان را بررسی کنید. اگر مشاهده نمودید که در خاک نمک اضافی بصورت رسوب وجود دارد ابتدا رسوبات را شست و شو دهید. زیرا تجمع این رسوبات سبب از بین رفتن ریشه گیاه نیز می شود. سپس گیاه را تا مدتی حدودا سه ماه از دادن مواد مغذی منع کنید. ولی شرایط محیطی دیگر را به بهترین شکل برای گیاه فراهم آورید. می توانید از هیومیک اسید برای تنظیم Ph و نمک خاک استفاده کنید.

  • ترکیب نامناسب خاک

همانطور که می دانیم خاک یکی از مواردی است که برای رشد گیاه بسیار مهم است. گیاه برگ انجیری چون در مکانی زندگی می کرده که ریشه آن به درختان اطراف بستگی داشته به خاک بسیار سبک با زهکشی بسیار بالا نیاز دارد. زیرا خاک سنگین سبب می شود گیاه بطور صحیح زهکشی انجام ندهد و سبب ایجاد قارچ و تجمع رسوبات در ریشه می شود که از عوامل زرد شدن برگ انجیری می باشد. بهتر است از خاک سبک با زهکشی مناسب استفاده شود. که می توان در ترکیب خاک از پرلیت و یا خاک ارکیده نیز استفاده نمود. پیشنهاد من برای خاک برگ انجیری استفاده از کوکوپیت + پرلیت + پیت ماسه و کمی خاک باغچه و خرده چوب است تا یک ترکیب ایده آل برای گیاه شما ایجاد شود.

 

محصولات پیشنهادی گل ندا : انواع خاک های بهداشتی در بسته بندی های مقاوم مناسب استفاده گیاهان آپارتمانی

 

  • وجود آفت در گیاه

آفت های رایج برگ انجیری عبارتند از شته، شپشک آرد آلود، کنه های تار عنکبوتی که این آفتها بر روی برگ و ساقه از شیره گیاه و آب موجود در زیر برگ ها استفاده می کنند. و همین عامل به مرور باعث شعیف شدن گیاه و در نهایت زرد شدن برگهای برگ انجیری می شود.
درمان آفت : بدلیل اینکه این آفتها بسیار ریز هستند و تشخیص آنها قبل از زرد شدن برگ ها کار آسانی نیست. بهتر است برگ های گیاه را هر هفته دستمال کشید تا هم از رشد این آفات جلوگیری شود. و هم اینکه با تمیز شدن سطح برگ ها تنفس گیاه بهتر شود. برای از بین بردن شته و شپشک می توان از سم های دیازینون ، مالاتیون استفاده کرد.

فروشگاه گل و گیاه گل ندا امکان خرید آنلاین تمامی گیاهان آپارتمانی و وسایل مورد نیاز آنها را در بسته بندی های شیک و مقاوم، با ارسال به موقع برای شما فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه