بهترین خاک گلدان,بهترین مارک خاک گلدان,بهترین خاک برای گلدان,بهترین ترکیب برای خاک گلدان,بهنرین خاک گلدان نی نی سایت,بهترین خاک گلدان خانگی,بهترین خاک گلدان اپارتمانی,

بهترین انواع خاک گلدان : یکی از اصلی ترین نیاز برای نگهداری گیاهان آپارتمانی انتخاب خاک مناسب برای کاشت و پرورش می باشد. که باید هم متناسب با نوع گیاه و هم دارای مواد مغذی جهت رشد گیاهان آپارتمانی باشد. پس انتخاب یک خاک مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. که در ادامه به شما انواع خاک گیاهان آپارتمانی و نحوه انتخاب درست آن را خواهیم گفت پس با گل ندا همراه باشید.

آیا می توان در خانه بهترین انواع خاک گلدان را تهیه کرد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که بله. اتفاقا برخی از خاک های موجود در گلفروشی ها اصلا مناسب کاشت گیاهان نمی باشند. چون یا به درستی ضدعفونی نشده اند و یا ترکیبات درست در آنها رعایت نشده است. اگر قصد تهیه خاک در خانه را دارید حتما ضدعفونی کردن خاک گلدان را به درستی انجام دهید.

چه خاکی برای گلدان ها مناسب است؟

یک اصل اساسی وجود دارد و آن هم بالا بودن زهکشی است. اکثر گیاهان آپارتمانی که در گلدان نگهداری میشوند به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارند. پس حتما از پرلیت و یا ماسه در ترکیبات خاک باید استفاده شود. سبک بودن خاک گلدان به این مفهوم است که آب به راحتی از آن عبور کرده و از منافذ پایین گلدان خارج شود. چون تجمع آب در زیر گلدان موجب پوسیدگی و از بین رفتن گیاهان خواهد شد.

 

محصولات پیشنهادی گل ندا : انواع خاک

 

انواع خاک گیاهان آپارتمانی

در ادامه به شما بهترین انواع خاک گلدان مناسب گیاهان آپارتمانی را خواهیم گفت. ولی معروف ترین این خاک ها عبارتند از : خاک برگ، ورمی کمپوست، هوموس،خاک شنی، پیت ماس، پرلیت،خاک رسی و خاک لومی. پس با معرفی این بهترین خاک گلدان همراه باشید.

۱- خاک برگ ( بهترین انواع خاک گلدان است؟ )

یکی از رایج ترین نوع خاک گلدان که میشود در همه گلفروشی ها اون رو پیدا کرد خاک برگ هست. که از فاسد شدن برگ گیاهان و درخت ها در خاک به دست می آید. این خاک بر خلاف آنچه که مردم تصور میکنند ارزش غذایی بسیار پایینی دارد و بیشتر برای سبک کردن خاک استفاده میشود.

پس اگر از این خاک برای گلدان استفاده میکنید حتما ترکیبی از خاک باغچه و ورمی کمپوست هم در آن استفاده کنید. تا هم خاک سبکی داشته باشید و هم مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاهان در آن فراهم شود.

۲- خاک ماسه ای یا همون شنی

این نوع خاک هم باید با سایر خاک های ترکیب شود چون به تنهایی دارای مواد مغذی لازم برای رشد گیاه نمی باشد. و به علت بالا بودن زهکشی آب خیلی کمتری در خود نگهداری میکند پس برای قله زدن و تکثیر گیاهان گزینه خوبی می باشد. ولی حتما باید از ترکیب سایر خاک ها هم برای بالا بردن موفقیت در نگهداری گیاهان استفاده شود. بیشتر برای گیاهان گوشتی میتوان از این ترکیب + خاک باغچه + کوکوپیت و پیت ماس استفاده شود.

۳- پیت ماس ( آیا بهترین انواع خاک گلدان است؟ )

یکی از خاک های خوب که میتوانید برای تمامی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید پیت ماس می باشد. نام دیگر آن خاک تورب است، این خاک از بقایای خزه‌ای به نام اسفاگنوم، جلبک‌ها و برگ‌هایی پوسیده تشکیل شده است. رنگ این خاک سیاه با دانه بندی درشت است که همین خود موجب بالا رفتن زهکشی و تنفس خوب گیاه می شود. ولی برای بهتر شدن عملکرد آن میتوان آن را با مقدار خیلی کمی خاک باغچه و پرلیت ترکیب نمود تا یک خاک بسیار عالی و جون دار برای گیاهان باشد.

این خاک قیمت بسیار ارزانی دارد و در اکثر گلفروشی ها برای پر کردن گلدان از آن استفاده میشود.

از پیت ماس در چه ترکیباتی میتوان استفاده کرد؟

اگر پیت ماس رو در خاک های سنگین و رسی استفاده کنید موجب بهبود یافتن تهویه و به نوعی سبک شدن خاک می‌شود. و در خاک ماسه‌ای هم سبب بیشتر شدن حاصلخیزی و افزایش قدرت نگهداری آب میشود.

۴- خاک رسی

همانطور که از نام این خاک پیداست از دانه های ریز رس تشکیل شده و به شدت زهکشی و تهویه پایینی دارد. و به هیچ وجه به تنهایی نباید برای گیاهان آپارتمانی استفاده شود و حتما با سایر خاک ها ترکیب کنید. و زمانی که گیاه رو آبیاری کنید متراکم تر شده و موجب خفگی و مرگ گیاهان شما خواهد شد.

۵- کوکوپیت گران و جذاب ( آیا بهترین انواع خاک گلدان است؟ )

از انواع خاک گیاهان آپارتمانی میتوان به کوکوپیت اشاره کرد که پوست درخت نارگیل تهیه میشود و میتوانید برای خیلی از گیاهان آپارتمانی از آن استفاده کنید. ولی به هیچ وجه این خاک هم به تنهایی برای استفاده به عنوان خاک اصلی توصیه نمیشود.

این خاک قیمت بالایی دارد و میتواند رطوبت زیادی در خود ذخیره کند. و بیشتر با خاک هایی مثل خاک باغچه، ورمی کمپوست، پیت ماس و پرلیت ترکیب میشه و یک خاک بسیار عالی برای گیاهان شما میتواند باشد، اگر قصد کاشت گیاهان به شکل هیدروپونید دارید میتوانید از کوکوپیت به عنوان بستر کاشت استفاده کنید.

کوکوپیت ویزگی های مثبت و منفی زیادی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

  • به شدت قابلیت نگهداری آب را دارد و میتواند خاک را برای مدت طولانی تری مرطوب نگهداری کند.
  • تخلخل هوایی بالایی دارد و میتواند گزینه خوبی برای تنفس گیاهان باشد.
  • بخاطر داشتن مواد مغذی خوب میتواند عمل رشد ریشه را در خاک افزایش دهد.
  • عاری از موادی هست که موجب رشد علف هرز در خاک شود.
  • برای جوانه زنی استفاده نکنید چون زمان جوانه زنی را افزایش میدهد.

۶-پرلیت بالا برنده زهکشی

یکی از انواع خاک گلدان که حتما باید با سایر خاک ها برای بالا بردن رطوبت و زهکشی استفاده شود پرلیت می باشد. این خاک نوعی سنگ معدنی (آتشفشانی) می باشد که به رنگ سفید میتوان پیدا کرد.

این خاک دارای ۲ الی ۶ درصد آب در ترکیب خود می باشد و تبادل هوایی و گازی را در خاک افزایش میدهد، یکی از ویژگی های بارز پرلیت استریل کردن و تمیز نگهداشتن خاک می باشد و بخاطر رنگ سفید خود خاصیت عایقی در مقابل نور مستقیم خورشید دارد.

نکته مهم : همیشه به اندازه مشخص و کمی از این نوع خاک در ترکیب خاک گلدان استفاده کنید. چون وجود بالای آن در خاک موجب بالا رفتن رطوبت بعد از آبیاری و زیاد شدن هوا در خاک گلدان خواهد شد.

۷-ورمی کمپوست کود آلی

ورمی کمپوست خود به تنهایی خاک گلدان نمی باشد و یک کود آلی بسیار نرم با جرم کم و بدون بو است. که برای تقویت گیاهان و بالا بردن حاصلخیزی گیاهان استفاده می شود، ظاهری قهوه ای رنگ و شبیه به پودر گرانوله دارد.

ورمی کمپوست خاک بسیار سبکی بوده و قابلیت بسیار بالایی در نگهداری آب در خود دارد. همچنین با دارا بودن مواد لازم برای تحریک رشد گیاه میتواند رشد بسیار خوبی به گیاه شما بدهد. و ریز مغذی هایی مانند روی،مس، منگنز، آهن را در خود دارد که یک کود بسیار عالی و ارگانیک به حساب می آید.

نکته مهم : در استفاده از این کود که این روزها به عنوان خاک اون رو میشناسند زیاده روی نکنید. چون تعادل بهترین روش برای نگهداری گیاهان می باشد.

۸-خاک لومی

انواع خاک گلدان و پرکاربردترین خاک هایی که میتوانید برای گیاهان خود استفاده کنید خاک لومی است. که بیشتر برای کاشت سبزیجات از آن استفاده میشود ولی من پیشنهاد میکنم این ترکیب را برای گیاهان آپارتمانی که نیاز آبی متوسطی دارند استفاده کنید.

ترکیب خاک لومی ۴۰ درص سیلت + ۲۰ درصد رس + ۴۰ درست شن می باشد. در کنار این خاک حتما از ورمی کمپوست هم استفاده کنید. یکی از ویژگی ها باز این خاک بهتر شدن دسترسی ریشه گیاه به مواد مغذی و آب می باشد.

۹- خزه اسفاگنوم

خزه اسفاگنوم که خیلی هاآن را با نام خاک پیت ماس میشناسند برای کاشت کاکتوس و اکثریت گیاهان آپارتمانی مناسب می باشد. همچنین گیاهانی که ریشه ضخیم و نیاز نوری بالایی دارند بسیار مناسب می باشد. این خره میتواند به میزان ۲۵ برابر وزن خودش آب ذخیره کند و در صورت لزوم به گیاه تزیق کند.

توجه کنید که خزه به تنهایی مناسب کاشت و نگهداری گیاهان نمی باشد و حتما با سایر خاک ها به میزان کم باید ترکیب شود.

۱۰-هوموس

از دیگر خاک های مناسب گلدان که دارای مواد مغذی بسایر زیادی هست خاک هوموس است. که از تجزیه بقایای حیوانات و گیاهان بر روی خاک تولید می شود و رنگ قهوه ای تیره و در برخی مواقع سیاه دارد.

این خاک را هم به هیچ وجه به تنهایی استفاده نکنید و حتما با خاک های که معرفی شد ترکیب کنید تا رشد گیاه شما افزایش پیدا کند. این خاک هم به عنوان یک کود با مواد آلی کاربرد زیادی دارد.

۱۱-خاک سیلتی

خاک سیلتی خاک بین خاک شنی و رسی قرار میگیرد و برای نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی کاربرد دارد. البته میزان درشتی و یا ریزی این خاک نام آن را تغییر میدهد و بیشتر به خاک سیلتی رسی و یا خاک سیلتی شنی شناخته می شود. همانند آن خاکی که در بالا عنوان کردیم به تنهایی نباید از این خاک هم برای نگهداری گیاهان استفاده شود.

۱۲-کود حیوانی ترکیبی عالی

کود حیوانی را دیگه همه میشناسید و بهترین نوع آن هم کود حیوانی پوسیده است که برای گلدان میتوانید استفاده کنید. ولی من خودم پیشنهادی برای استفاده از آن برای گلدان ندارم چون موجب رشد علف هرز و در برخی مواقع بوی نا مناسب می شود.

ولی مقدار ازت موجود در کود گاو از کود گوسفندی بیشتر است ولی درصد فسفر و پتاسیم کود مرغی از کود گوسفندی و البته کود گاوی نیز بیشتر می باشد. شما میتوانید از این نوع کودها برای درختان و یا گیاهانی که در باغچه میکارید استفاده کنید و شاهد رشد عالی و مناسب آنها باشید.

 

محصولات پیشنهادی گل ندا : انواع کود

مقالات پیشنهادی گل ندا : کود خانگی – علائم کمبود مواد مغذی در گیاهان

 

۱۳ –خاک باغچه

یکی از غنی ترین خاک هایی که همیشه و همه جا در دسترس هست خاک باغچه است. که بسیار سنگین بوده و به هیچ وجه به تنهایی برای گیاهان خود استفاده نکنید. این خاک دارای مواد مغذی بالایی بوده و سعی کنید هرچند مقدار کم آن را برای گلدان ها استفاده کنید، اگر هیچ خاکی برای خرید در دسترس نبود ترکیب آن با ماسه و کود حیوانی میتواند برای گیاهان شما مناسب باشد.

بهترین انواع خاک گلدان، کدام اند؟

این سوالی هست که پس از خواند این مطلب برای شما پیش خواهد آمد که در پاسخ باید گفت که به هیچ وجه یک خاک را برای نگهداری گیاهان خود انتخاب نکنید و بهترین انواع خاک گلدان، ترکیب چند نوع از خاک های نامبرده برای گیاهان آپارتمانی است.

برای بهترین خاک گلدان برای گیاهان آپارتمانی بجز کاکتوس و ساکولنت ها میتوانید از ترکیب : پرلیت+ پیت ماس+ خاک برگ +پرلیت + خاک باغچه استفاده کنید.

برای کاکتوس و ساکولنت ها هم ترکیب : ماسه (شن) + پیت ماس + خاک برگی ترکیب خوبی هست که از کوموپیت هم میتوانید در تمامی ترکیب ها استفاده کنید ولی به علت بالا بودن قیمت پیشنهاد ندادم.

 

مقالات مرتبط : زهکشی گلدان – گلدان مناسب برای کاکتوس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه