شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از یک مسافرت طولانی مدت به خانه برگشتید، در را که باز می کنید با یک صحنه خیلی ناراحت کننده روبرو می شوید.می بینید گیاهان شما پژمرده شده است. خیلی از دوستان سوال می کنند که، آیا راهی هست که وقتی به مسافرت  می رویم خیالمان از بابت گلها راحت باشد؟ در این مطلب چند راه حل به شما خواهم گفت که بعد از آمدن از مسافرت دیگر نگران گیاهانتان نباشید. راه هایی که در ادامه برای آبیاری گیاهان در مسافرت توضیح خواهم داد برای مسافرت هایی است که حدود ۲ الی ۳ هفته خونه نیستید و دوست ندارید کلید خونه را به کسی بدهید که به گلهای شما سر بزند و آنها را آبیاری کند.

وگرنه اگر مسافرت شما خیلی طولانی مدت هست یا باید گلها را ببرید و تحویل یکی از اقوام بدهید و یا به آنها کلید دهید که به گلهای شما سر بزنند. برای مسافرت های کوتاه مدت به هیچ وجه گلها رو جابجا نکنید چون همین جابجایی باعث ایجاد شوک در آنها می شود و احتمال از بین رفتن آنها خیلی خیلی زیاد هست.

 

مقالات پیشنهادی گل ندا : آبیاری گیاهان آپارتمانی – آبیاری کاکتوس – آب مناسب برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

 

روشهای عملی برای آبیاری گیاهان در مسافرت

آبیاری گیاهان در مسافرت با بطری وارونه نوشابه خانواده

مزیت استفاده از بطری وارونهنصب بسیار آسان
برای چه گیاهانی مناسب هست؟گیاهانی که نیاز به آبیاری متوسط و بالایی دارند
چند روز جواب میدهد؟کاملا به اندازه بطری بستگی داره، حداقل ۵ الی ۷ روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن۵ الی ۱۰ دقیقه

در این روش کافی است مقداری از خاک گلدان رو کنار بزنید جوری که سر بطری نوشابه خانواده حدود ۳ الی ۴ سانتی متر داخل خاک فرو رفته و بعد بطری را از آب پر می کنید، در این مرحله می توانید چند سوراخ ریز روی درب بطری ایجاد کنید و یا در بطری رو شل کنید و داخل خاک قرار بدید و سپس اطراف بطری رو با خاک پر کنید. در حالت وارونه بطری به مرور آب وارد خاک گلدان شما خواهد شد و گیاه در مدتی که شما نیستید می تواند مواد لازم برای رشد خود را از آب دریافت کند، فقط به یاد داشته باشید سوراخی که ایجاد کرده اید خیلی ریز باشد و درب بطری خیلی شل نباشد که در عرض یک روز آب خالی شود وگرنه در این حالت بعد از برگشت شما از مسافرت باز شاهد مرگ گیاهتان خواهید بود.

آبیاری گلدانها در مسافرت با بطری نوشابه در خاک

مزیت استفاده از بطری نوشابهارزان و نصب بسیار آسان
برای چه گیاهانی مناسب هست؟گیاهانی که نیاز به آبیاری متوسط و بالایی دارند
چند روز جواب میدهد؟کاملا به اندازه بطری بستگی داره، حداقل ۵ الی ۷ روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن۵ الی ۱۰ دقیقه

این روش هم هماند روش بطری وارونه می تواند آبیاری گلدان در مسافرت را کمی راحت تر کند. و تفاوت این روش با بطری وارونه در این هست که شما باید چند سوراخ در بدنه بطری ایجاد کنید و سپس آن را داخل خاک قرار دهید و اطرافش را از خاک  پر کنید. و سپس داخل بطری آب بریزید، به مرور و با گذشت زمان و خشک شدن خاک آب وارد گلدان می شود و رطوبت مورد نیاز گیاه شما در این مدت تامین خواهد شد، مزیت این روش این است که شما می توانید در طول سال از آن استفاده کنید.
فقط باید توجه داشته باشید که موقع قرار دادن بطری داخل گلدان به ریشه آسیب نرسد چون گیاه مجدد وارد تنش خواهد شد.

ساخت بطری هوشمند با نی برای آبیاری گیاهان

مزیت استفاده از بطری هوشمندکنترل میزان آبی خروجی، ارزان و ساده
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای تمامی گیاهان آپارتمانی
چند روز جواب میدهد؟کاملا به اندازه بطری و کنترل نی بستگی داره، حداقل ۵ الی ۱۴ روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن۵ الی ۱۰ دقیقه

روش دیگر آبیاری گیاهان در مسافرت با استفاده از بطری نوشابه خانواده است. در بطری را یک سوراخ بزنید. تا حدی که یک نی به راحتی از آن عبور کند. اکنون با چسب دو قولو دور تا دور این نی را آب بندی کنید. تا هیچ آب یا هوایی از کنار آن رد نشود . حالا سوراخ ریزی کنار این نی روی درب بطری بزنید.
این سوراخ نباید آنقدر بزرگ باشد که نور از آن رد بشود . نی باید تا آخر بطری فرو برود. و تنها یک یا دو سانت از آن بیرون بماند. حالا بطری را پر از آب کنید و در آن‌ را ببندید. به میزانی آب بریزید که وقتی بطری را برعکس می کنید، مقداری فضای خالی بالای آن باقی بماند تا آب به داخل نی وارد نشود. بطری را از طرف سر داخل گلدان ثابت کنید . از این پس آب به صورت قطره ای وارد خاک خواهد شد و نی کنترل فشار هوا را به عهده می گیرد. قبل از سفر این روش را تمرین کنید تا در صورت وجود اشکال فرصت رفع آنرا داشته باشید.

آبیاری گیاهان در مسافرت با استفاده از فیتیله

مزیت استفاده از فیتیلهکنترل میزان آب، طولانی بودن آب دهی
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای تمامی گیاهان آپارتمانی
چند روز جواب میدهد؟کاملا به اندازه تشت وسط بستگی داره، حداقل ۵ الی ۲۰ روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن۱۰ الی ۲۰ دقیقه

اگر گیاهانی دارید که نیاز آبی کمی دارند و یا مدت طولانی تری می خواهید به سفر برید این روش، شیوه مناسب تری برای شما خواهد بود.

فیتیله یکی از راه های عالی برای شماست، برای این کار کافی است یک سطل آب و چند نوار بلند ( پارچه ای، نخ تابیده از کاموا، یاچیزی مثل فتیله دراز) آماده کنید گلدان ها را دایره وار بچینید و در مرکز دایره یک سطل آب قرار دهید. حالا یک سر فتیله را داخل خاک و نزدیک ریشه ( به اندازه دو سانت ) زیر خاک فرو کنید. سر آزاد فتیله را داخل سطل آب بگذارید، این فتیله باید آنقدر دراز باشد که بخشی از فتیله کف ظرف قرار بگیرد. با بالا یا پایین تر گذاشتن سطل آب شدت جریان آب را می توان کنترل کرد.

در این حالت هرچقدر ظرف شما بزرگتر باشت و هم سطح با گلها قرار بگیرد مدت زمانی طولانی تری گیاهان آبیاری خواهند شد، البته باید از فیتیله هایی استفاده کنید که میزان جذب بالایی دارند تا بتوانند به راحتی میزان آب مورد نیاز گیاه رو به ریشه ها برسانند. این روش برای تمامی گیاهان آپارتمانی جواب میدهد.
البته می توانید برای هر گلدان به صورت جداگانه یک بطری تهیه کنید و فیتیله رو از آن به گلدان بکشید و نیاز نباشد تمام گلدان ها را یکجا جمع کنید.

استفاده از حوله و تشت آب برای آبیاری گلدان در مسافرت

مزیت استفاده از حولهساده
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای گیاهانی که نیاز آبی متوسط و زیاد دارند
چند روز جواب میدهد؟حداقل ۵ الی ۸ روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن۱۰ الی ۲۰ دقیقه

یکی دیگر از روش های موثر برای آبیاری گیاهان در مسافرت استفاده از تشت آب و حوله است. در این حالت شما باید تشت های بزرگ داشته باشید (از وان هم می توانید استفاده کنید) حالا کف تشت را پر از آب کنید و سپس چندین حوله را روی آب بندازید تا کاملا آب را جذب خود کنند، بعد گلدان هایی که از پایین سوراخ هستند را روی حوله قرار بدید، در این حالت به مرور، حوله آب مورد نیاز را از سوراخ پایین وارد ریشه خواهد کرد و گیاه حداقل ۵ الی ۷ روز نیاز به آبیاری ندارد.

استفاده از ژله نگهدارنده آب در مسافرت

مزیت استفاده از حولهساده ولی کمی گران
برای چه گیاهانی مناسب هست؟برای تمام گیاهان
چند روز جواب میدهد؟حداقل ۵ الی ۸ روز
زمان مورد نیاز برای درست کردن۵ الی ۱۰ دقیقه

استفاده از ژل‌های نگه‌دارنده آب نیز مفید است. مقداری ژل مخصوص باغبانی داخل ظرف بریزید و آب را مرحله به مرحله اضافه کنید تا ژل به طور کامل از آب اشباع شود و دیگر قادر به جذب آب نباشد. مقداری از خاک گلدان را بردارید. ابتدا گلدان را آبیاری کنید وسپس ژل را دورتادور گیاه به طور یکسان بریزید و دوباره خاک را به گلدان برگردانید.

ساخت جزیره برای آبیری گیاه در مسافرت

یکی از روش هایی که می توانید استفاده کنید، ساخت جزیره برای گلدان هست، این روش فقط می تواند رطوبت مورد نیاز را تامین کند. مگر اینکه زیر گلدانی شما اندازه خیلی بزرگتری داشته باشد و میزان آب بیشتری در آن باشد و حتما گیاه با آب در تماس باشد، ولی این روش بیشتر از ۵ الی ۷ روز برای تامین نیاز آبی گیاهان جواب نمیدهد.

 

مقاله پیشنهادی گل ندا : آموزش ساخت جزیره برای گلدان

 

قرار دادن در سایه و کنار هم

گیاهان خود را در سایه کنار هم بچینید و به خوبی آبیاری کنید و سپس چادری بزرگ و البته از پلاستیک روشن روی آنها بکشید. با این روش تا ده روز هم گیاهان دوام می‌آورند. تا حد امکان از تماس پلاستیک با برگ ها و بدنه گیاه جلوگیری کنید.

بهترین اصولی ترین روش : دستگاه آبیاری هوشمند

آسان ترین و مطمئن ترین روش برای حل دائمی مسئله این راه است. و البته گران ترین روش نیز محسوب می شود، نصب سیستم های آبیاری جدیدی که بصورت قطره ای کار می کند. و مخصوص گلدان های خانگی طراحی شده است. این نوع دستگاه ها به صورت اتوماتیک میزان رطوبت خاک را اندازه گیری می کنند و هر گیاه متناسب با نیاز آبی که دارد. تشخیص داده میشود که آیا الان نیاز به آبیاری دارد یا خیر، البته دستگاه هایی هم هستند که به صورت تایمری کار می کنند یعنی شما تایم برای آبیاری مشخص می کنید (مثلا هر ۵ روز یکبار) که من خود هیچ وقت این مدت را پیشنهاد نمی کنم ولی از هیچی بهتر  است.

قرار دادن گیاهان در حمام نیز می‏ تواند مفید باشد. پنجره‌های حمام را ببندید، وان یا ظرف بزرگی را از آب پر کنید تا رطوبت به حداکثر برسد و بعد تمام گیاهان را آبیاری کنید. رطوبت زیاد تعرق را کاهش می ‏دهد. بیشتر گیاهان را می ‎توان تا ۲ هفته در این شرایط نگاه داشت. تنها عیب این روش ایجاد شاخه ضعیف روی گیاهان قوی به دلیل نور کم است که البته وقتی گیاهان را به محل اصلی باز می‌گردانید، می‌توانید شاخه‌های نامطلوب را هرس کنید.

حالا اگر بعد از مسافرت گیاهان پژمرده شدند چه کنیم؟

در این حالت اصلا نگران نباشید چون می توانید آنها را نجات دهید، می پرسید چطوری؟

فقط کافی است گلدان را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داخل تشت آب قرار بدید تا تمام آب مورد نیاز خودش را جذب کند، ولی باید کمی به گیاه زمان بدهید تا به حالت اولیه و قبل از مسافرت شما برگردد و انتظار نداشته باشید که سریع با شما آشتی کند.

کلام آخر آبیاری گیاهان در مسافرت

اگر خیلی اهل مسافرت و سفر رفتن هستید بهتر است گیاهانی تهیه کنید که به آبیاری کم مقاوم باشند مانند : گیاهان هوازی، برگ قاشقی، اسپاتی فیلوم، آنتوریوم ،پتوس ها، بامبو، کالانکوئه، ارکیده، خانواده بزرگ کاکتوس‌ و ساکولنت‌

 

محصولات مرتبط : سانسوریا پوست ماری – کراسولا – گل گندمی

مقالات پیشنهادی : کاکتوس های مقاوم – گلدان مناسب برای کاکتوس – ضدعفونی کردن خاک گلدان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه